Przeciwników nie ma ten, kto nic nie robi, a ja zawsze chciałem robić dużo. Jako młody chłopak zainteresowałem się tańcem i rozpocząłem swoją przygodę z Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska". Tu poznałem małżonkę Ewę i tu podjąłem decyzję o nauce tańca towarzyskiego, który z czasem stał się nie tylko moją pasją, ale i zawodem. I mimo, że długie lata pracowałem w elbląskich Zakładach Armatury Samochodowej, początkowo jako pracownik kontroli jakości, następnie jako główny specjalista i zastępca kierownika, zająłem się także nauczaniem tańca towarzyskiego. Ukończyłem kursy instruktorskie i jako instruktor rozpocząłem współpracę z ośrodkiem kultury. Z czasem ta współpraca przerodziła się w pracę etatową - początkowo jako instruktor, później kierownik i trener, by ostatecznie zająć stanowisko zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a obecnie Dyrektora Zarządzającego tą placówką. Nowe stanowiska wymagały ode mnie podwyższania swoich kwalifikacji, stąd podejmowane szkolenia i studia uzupełniające.

Wszystko, co osiągnąłem, zawdzięczam swojemu wysiłkowi i ...rodzinie. Bo małżonka i trójka moich dzieci także mają udział w tym, kim teraz jestem. A kim jestem? Człowiekiem, który chce działać i który wie, że ciężka praca przynosi efekty.

Założyłem Elbląski Klub Tańca „Jantar", który przez blisko 30 lat istnienia objął swoją działalnością ponad wiele tysięcy elblążan, zarówno młodszych, jak i starszych. To spod skrzydeł tego klubu wyszli tancerze, którzy dziś otwierają swoje szkoły tańca. Wciąż trenujemy czołówkę tancerzy w kraju i jako rodzic tańczących dzieci wiem, że to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, choć przede wszystkim ciężka praca, ale dzięki niej, mogę być dumny z ich osiągnięć. W 1995 roku stworzyłem pierwszą w Polsce Formację Standardową JANTAR powyżej 15 roku życia, natomiast w 1997 roku powstał drugi zespół Formacja Standardowa JANTAR II w kategorii do 15 roku życia.

Formacja Standardowa szesnastokrotnie była Mistrzem Polski Formacji Standardowych, a w 1999 roku - Mistrzem Świata Formacji Standardowych. Od 2005 roku, dzięki Głównemu Sponsorowi Mistrzostw Świata, Formacja nosi nazwę „LOTOS-Jantar" - podczas Mistrzostw Świata w 2005 roku zdobyła tytuł II Wicemistrza Świata, a po jedenastu latach, 23 października 2010 r. powtórzyła sukces i znowu stanęła na najwyższym podium.


Jestem laureatem wielu wyróżnień -
 w 2014 r. otrzymałem brązową odznakę za Zasługi dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki - wyróżnienie to zostało przyznane za całokształt działań sportowych i trenerskich, a w 2012 r. odznaczono mnie "Złotym Krzyżem Zasługi" - odznaczeniem honorowym przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Ponadto otrzymałem tytuł "
Zasłużony dla elbląskiego sportu" - wyróżnienie przyznane w 2012 roku przez Prezydenta Elbląga za wkład w rozwój elbląskiego sportu, jako trener Formacji Standardowej "LOTOS- Jantar", która w 2011 roku zdobyła Wicemistrzostwo Świata oraz jako prezes Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar" i odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" 2010 r.

Nagrody:

W listopadzie 2012 roku został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, a w 2014 roku odebrał brązową odznakę za Zasługi dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Wyróżnienie to zostało przyznane za całokształt działań sportowych i trenerskich. W październiku 2017 roku Antoni Czyżyk otrzymał przyznawany przez MKiDN Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za działalność kulturalną. W lutym 2018 roku otrzymał tytuł "Ikona Warmii i Mazur".

Pozostałe nagrody:

- Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” 2005 r. - za szczególne promowanie regionu za granicą
- Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu sztuki tanecznej w 2005 r.,
- Nagroda Stowarzyszenia Klubu Gentlemana w Gdańsku – Tytuł „Gentlemana Roku 2006” ,
- Nagrody Prezydenta Miasta Elbląga w 1995, 1998 i 2001 r.,
- Nagroda Prezesa Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego w 2001 r.,
- Nagroda „Zasłużony Działacz Kultury” w 2000 r.,
- Nagroda „Elblążanin Roku 1999” w Plebiscycie „Gazety Wyborczej”,
- Nagroda „KONKRET ‘99” Zarządu Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego,
- Nagroda „Osobowość Roku 1999 Warmii i Mazur” Warmińsko - Mazurskiego Klubu Biznesu w Olsztynie,
- Nagrody Wojewody Elbląskiego w 1995 i 1997 r.

W 2006 r. otrzymałem statuetkę Dżentelmena Roku i tym samym znalazłem się w gronie pomorskiego Klubu Dżentelmenów.